Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Постанова ВГСУ від 01.10.2014 року у справі №б38/12-10 Постанова ВГСУ від 01.10.2014 року у справі №б38/1...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Постанова ВГСУ від 16.04.2014 року у справі №б38/12-10
Постанова ВГСУ від 01.10.2014 року у справі №б38/12-10

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 жовтня 2014 року Справа № Б38/12-10 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Полякова Б.М., - головуючого (доповідач у справі), Коваленка В.М., Куровського С.В.,розглянувши касаційні скарги 1. комунального підприємства "Управління житлово-комунального господарства" Павлоградської міської ради; 2. Західно-Донбаської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області;на ухвалувід 26.05.2014 господарського суду Дніпропетровської областіта постановувід 23.07.2014 Дніпропетровського апеляційного господарського судуу справі№ Б38/12-10 господарського суду Дніпропетровської області про банкрутствокомунального підприємства "Управління житлово-комунального господарства" Павлоградської міської ради ліквідаторЄвстаф'єва В.В.голова комітету кредиторів комунальне підприємство "Павлоградське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства", м. Павлоград Дніпропетровської області в судовому засіданні взяли участь представники

КП "УЖКГ" Павлоградської міської ради Західно-Донбаської ОДПІ ГУ Міндоходів у Дніпропетровській областіПлохий О.І., довір.; Басова О.Б., довір.

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 18.01.2010 порушено провадження у справі №Б38/12-10 про банкрутство комунального підприємства "Управління житлово-комунального господарства" Павлоградської міської ради в порядку загальних норм Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (у редакції, чинній до 19.01.2013, далі - Закон про банкрутство).

Постановою господарського суду Дніпропетровської області від 03.06.2010 визнано боржника банкрутом, відкрито щодо нього ліквідаційну процедуру, призначено ліквідатора та інше.

У лютому 2014 року Павлоградська міська рада звернулась до суду з клопотанням про виключення з ліквідаційної маси банкрута об'єктів комунальної інфраструктури, зазначених у додатку до рішень Павлоградської міської ради від 21.08.2012 № 677-24/VI (зі змінами, внесеними рішенням від 19.06.2013 № 925-35/VI).

Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 26.05.2014 (суддя Камша Н.М.) задоволено заяву Павлоградської міської ради, зобов'язано ліквідатора виключити з ліквідаційної маси банкрута об'єкти комунальної інфраструктури, зазначені у додатках до рішень Павлоградської міської ради від 21.08.2012 № 677-24/VI та від 19.06.2013 № 925-35/ VI.

Постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 23.07.2014 (судді: Кузнецов В.О. - головуючий, Павловський П.П., Науменко І.М.) вказану ухвалу залишено без змін.

Не погоджуючись з вказаними судовими рішеннями, боржник та Західно-Донбаська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області (далі - Західно-Донбаська ОДПІ) звернулися до Вищого господарського суду України з касаційними скаргами, у яких просять їх скасувати та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні клопотання Павлоградської міської ради.

Обидві касаційні скарги мотивовані порушенням судами норм матеріального та процесуального права, зокрема ст.ст. 23, 25, 26 Закону про банкрутство. Скаржники посилаються на те, що спірне майно не є об'єктами комунальної інфраструктури, тому не підлягає передачі в комунальну власність, а повинно бути реалізовано в процедурі банкрутства з метою погашення грошових вимог кредиторів.

Заслухавши пояснення учасників судового засідання, обговоривши доводи касаційних скарг, перевіривши наявні матеріали справи, проаналізувавши застосування судами норм процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що касаційні скарги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Як встановлено судами попередніх інстанції, відповідно до Статуту боржника все його майно перебуває у комунальній власності територіальної громади м. Павлограда і закріплюється за боржником на праві повного господарського відання (п. 8.1 Статуту).

Частина 1 статті 26 Закону про банкрутство передбачає, що усі види майнових активів (майно та майнові права) банкрута, які належать йому на праві власності або повного господарського відання на дату відкриття ліквідаційної процедури та виявлені в ході ліквідаційної процедури, включаються до складу ліквідаційної маси, за винятком об'єктів житлового фонду, в тому числі гуртожитків, дитячих дошкільних закладів та об'єктів комунальної інфраструктури, які в разі банкрутства підприємства передаються в порядку, встановленому законодавством, до комунальної власності відповідних територіальних громад без додаткових умов і фінансуються в установленому порядку.

Отже, стаття 26 Закону про банкрутство, який є спеціальним Законом, що регулює правовідносини в процедурі банкрутства, передбачає обов'язкову передачу у разі банкрутства підприємства об'єктів житлового фонду та комунальної інфраструктури, що були виявлені в ході ліквідаційної процедури, до комунальної власності відповідних територіальних громад. При цьому така передача відбувається без жодних додаткових умов.

Рішенням Павлоградської міської ради від 21.08.2012 № 677-24/VІ (з змінами, внесеними рішенням від 19.06.2013 №925-35/VI) затверджено перелік майна об'єктів комунальної інфраструктури м. Павлограда, яке знаходиться у господарському віданні боржника.

Дослідивши перелік майна, вказаний у додатку до зазначеного рішення, суди встановили, що відповідне майно необхідне для забезпечення життєдіяльності та експлуатації об'єктів комунальної інфраструктури територіальної громади, а тому дійшли правомірних висновків про необхідність виключення спірного майна з ліквідаційної маси боржника на підставі імперативних приписів ст. 26 Закону про банкрутство.

Доводи касаційних скарг стосовно відсутності у Павлоградської міської ради повноважень щодо розпорядження майном боржника з моменту визнання його банкрутом є безпідставними, оскільки у даному випадку питання щодо виключення майна з ліквідаційної маси вирішувалось судами попередніх інстанцій виключно на підставі норм Закону про банкрутство, а не на підставі рішень Павлоградської міської ради.

Твердження скаржників про неправильну оцінку судами цільового призначення спірного майна до уваги не приймаються, оскільки дослідження цих обставин виходить за межі повноважень суду касаційної інстанції (ст.ст. 1115, 1117 ГПК України).

За таких обставин оскаржувані судові рішення підлягають залишенню без змін, як такі, що прийняті з дотриманням норм матеріального і процесуального права.

З урахуванням наведеного та керуючись ст. 26 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст. ст. 1115, 1117, 1119 - 11111, 11113 Господарського процесуального кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Касаційні скарги комунального підприємства "Управління житлово-комунального господарства" Павлоградської міської ради та Західно-Донбаської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області залишити без задоволення.

2. Ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 26.05.2014 та постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 23.07.2014 у справі №Б38/12-10 залишити без змін.

Головуючий Б.М. Поляков

Судді В.М. Коваленко

С.В. Куровський

logo